Açgözlü Fare Masalı

Açgözlü bir fare, mısır dolu bir sepet gördü. Onu yemek istedi. Bunun için sepette küçük bir delik açtı. Çok fazla mısır yedi. Sonunda doyduğunu hissetti ve çok mutlu oldu. Daha sonra dışarı çıkmak istedi. Küçük delikten çıkmaya çalıştı ama yapamadı. Karnı doluydu. Tekrar denedi. Ancak hiç faydası yoktu

Açgözlü Fare Masalı

Açgözlü bir fare, mısır dolu bir sepet gördü. Onu yemek istedi. Bunun için sepette küçük bir delik açtı. Çok fazla mısır yedi. Sonunda doyduğunu hissetti ve çok mutlu oldu.

Daha sonra dışarı çıkmak istedi. Küçük delikten çıkmaya çalıştı ama yapamadı. Karnı doluydu. Tekrar denedi. Ancak hiç faydası yoktu.

Fare ağlamaya başladı. Bir tavşan sepetin yanından geçiyordu. Farenin ağladığını duydu ve “Neden ağlıyorsun dostum?” diye sordu.

Fare, “Küçük bir delik açtım ve mısırı yemek için sepete girdim. Şimdi ise o delikten çıkamıyorum. ”

Tavşan dedi ki: “Çok fazla yemişsin. Karnın küçülene kadar bekle. ” Tavşan güldü ve gitti.

Fare sepette uyuyakaldı. Ertesi sabah karnı küçüldü. Ama biraz daha mısır yemek istedi. Sepetten çıkmayı unuttu. Böylece mısır yedi ve karnı yine çok büyüdü.

Yedikten sonra fare kaçması gerektiğini hatırladı. Ama belli ki, yapamadı. “Ah!” dedi. “Şimdi dışarı çıkmak için yarını bekleyeceğim.”

Oradan bir kedi geçiyordu. Sepetteki fareyi kokladı. Kapağını kaldırdı ve fareyi yedi.

 

Halat Hikayesi

Gece dağların tepelerinde yürüyen adam hiçbir şey göremedi. Sıfır görünürlük vardı; Ay ve yıldızlar bulutlarla kaplıydı.

Dağın tepesinden kaymıştı ve büyük bir hızla düşmeye başlamıştı. Aşağı inerken sadece siyah noktaları görebiliyordu.

Düşmeye devam etti ve o büyük korku dolu anlarda, hayatının tüm iyi ve kötü bölümleri aklına geldi. Şu anda ölümün ne kadar yakınlaştığını düşünüyordu ki aniden beline bağlanan ipin onu çok zorladığını hissetti. Vücudu havada asılı kalmıştı. Sadece ip onu tutuyordu. O sessizlik anında çığlık atmaktan başka bir seçeneği yoktu, “Yardım et Allah’ım dedi”.

Birdenbire gökten gelen derin bir ses, “Buyur sevgili kulum?” diye yanıtladı.

“Kurtar beni Allah’ım.”

“Seni gerçekten kurtarmamı istiyor musun?”

“Elbette Allah’ım senin gücün her şeye yeter en güçlü sensin.”

“Beline bağlı ipi kes.”

Bir anlık sessizlik oldu. An geçti ve adam tüm gücüyle ipi tutmaya karar verdi.

Kurtarma ekibi, ertesi gün, tırmanıcının ölü ve donmuş bulunduğunu, vücudunun bir ipten asıldığını ve ellerini sıkıca tuttuğunu söyledi. Yerden sadece bir adım uzaktaydı.

İplerimize ne kadar bağlıyız? Gitmelerine izin verecek miyiz?

Allah’tan asla şüphe etme.

Halatı kesmek için yeterli inanca sahip olmalıyız, Allah’ın emirlerini akıl süzgecimizden geçirmeden itaat etmeliyiz.

Tepkileriniz Nedir?

like
6
dislike
0
love
6
funny
0
angry
0
sad
1
wow
4