Orman Çocuğu

Evvel zaman içinde Afrika ormanında hayvanlar ormanın bilge kurallarına bağlı yaşarmış. Ormana yakın bir yerde yaşayan birde kabile varmış. Bir gece ormanın topal kaplanı Sher Khan, köylüleri avlamaya karar vermiş. Köye kükreyerek saldırmış. Kaplanın yardımcısı olan çakal Tabaqui onu takip ediyordu.

Orman Çocuğu

Evvel zaman içinde Afrika ormanında hayvanlar ormanın bilge kurallarına bağlı yaşarmış. Ormana yakın bir yerde yaşayan birde kabile varmış. Bir gece ormanın topal kaplanı Sher Khan, köylüleri avlamaya karar vermiş. Köye kükreyerek saldırmış. Kaplanın yardımcısı olan çakal Tabaqui onu takip ediyordu. Bir adamı yakalayacakken Sher Khan kırmızı çiçeğin üstünden atladı ve yüksek sesle kükredi. Raksha yavrularıyla birlikte mağaranın önünde oturmuş olanları izliyordu:

-Şu korkak kaplan. En zayıfları avlıyor, insanları.

-Sonuçta kaplan topal. Ondan geyik avlamasını nasıl bekleyebiliriz?

-Sadece bacağı yanmış gibi görünüyor.

Kükremeler durdu ve ormana yine bir sessizlik çöktü. Kurtlar sohbet ederken çalılıklarda bir hışırtı olduğunu fark ettiler. Baba kurt saldırmak üzere hemen hazırlandı.

-İnsan yavrusu.

Bebek köyden kaçmış ve emekleyerek kurtların mağarasına gelmişti.

-Ona ben bakacağım. Kendi çocuğum gibi büyüteceğim. Adını Mowgli koyuyorum.

 

-Raksha, bence sürü bir insan yavrusunu kabul etmeyecektir.

-Ben hallederim.

Tabaqui mağaranın arkasında gizleniyordu ve Sher Khan’a insan yavrusundan söz etti. Sher Khan, hemen mağaraya ulaştı:

-O insan yavrusu benim avım. Onu hemen bana verin.

-Git buradan topal ödlek. O benim çocuğum, sakın ona elini sürme.

Yangında sakatlanmış olan Sher Khan annenin öfkesini görünce oradan uzaklaştı:

-Günün birinde o çocuk pençelerime ve ağzıma düşecek.

Ertesi gün, Mowgli’yi kurt sürüsüyle tanıştırdılar. Uzun bir tartışma ve Bagheera’nın onayından sonra Mowgli’yi kabul etti.

-Bagheera ve Baloo ona ormanın kurallarını öğretecek. Büyüdüğünde kendi kabilesine dönmesi gerekiyor.

Mowgli ormanda orman yaşamının kurallarını öğrenerek büyüdü. Baloo ona ormanla ilgili tüm bildiklerini öğretti. Hayvanların dilini konuşmayı öğretti, bal bulmak ve balık yakalamak gibi en sevdiği şeyleri de öğretti. Bagheera ise ona kendini korumayı öğretti. Onu da bir insan büyüttüğü için Mowgli’nin insanlıkla bağlantısı kopmadı. Ona günün birinde kendi türünün yanına dönmesi gerektiğini hatırlatırdı. Mowgli ormana iyice bağlandı. Kardeşleri yani yavrukurtlar onu çok seviyordu. Kısa sürede ormandaki tüm hayvanlarla arkadaş oldu. Yıllar geçtikçe kurt sürüsünün lideri olan Akela, eskisi gibi avlanamaz hale geldi. Sher Khan onun bu zayıflığından faydalanmak istedi:

-Siz genç kurtlar, artık sürünün lideri olmanızın zamanı geldi. Akela’yı liderlikten alın, bana insan yavrusunu verin. Yoksa sizin bölgenizde avlanır, size tek bir kemik parçası bile bırakmam.

Genç kurtlar Akela’ya liderlikten ayrılmasını söyledi.

-Mowgli’yi Sher Khan’a veriyorsanız korkaksınız demektir. Eğer Mowgli’nin gitmesine izin verirseniz liderlikten ayrılmayı kabul edeceğim.

Bagheera’nın bu toplantıdan haberi oldu:

-Mowgli, artık Sher Khan’a haddini bildirmeliyiz. Karşı koymanın zamanı geldi.

-Ama ona bir başıma nasıl karşı koyarım? Bütün sürü şu an Sher Khan’la.

 

-İnsanların köyüne git ve kırmızı çiçeği getir. Kırmızı çiçek onları korkutup kaçıracaktır.

-Artık ormandan ayrılıp kendi türümle yaşasam iyi olacak.

Mowgli Bagheera ve Baloo’ya sarıldı. Hayatında ilk kez gözlerinden yaş geldi. Mowgli, kısa bir süre sonra Baloo’nun karnında uyuyordu. Hepsi bir ağacın üstünde uyuyakaldı. Maymun sürüsü Mowgli’yi gördü ve onu alıp taşıdılar. Maymunlar ormanın en deli hayvanlarıydı, hayatlarında kanun kural yoktu. Baloo ve Bagheera uyanınca Mowgli’nin köye doğru yola çıktığını düşündüler. Maymunlar Mowgli’yi ormanda ağaçtan ağaca taşıdılar. Bir süre sonra Chil’i fark etti. Etrafta uçup duruyordu. Mowgli, ona kuşdilinde Baloo ve Bagheera’ya maymunların onu nereye götürdüğünü iletmesini söyledi.

-Kapa çeneni. Bu da başka bir numara. Senden tüm bu numaraları öğrenmek istiyoruz. Eğer hayvanları kontrol etmeyi öğrenirsek tüm ormana hükmedebiliriz dedi maymun.

Chil Baloo ve Bagheera’ya Mowgli’nin kaçırıldığını iletti:

-Mowgli’yi soğuk inde saklı tutuyorlar. Orası ormanda terk edilmiş bir şehir.

-O maymunlar hem kurnaz hem tehlikeli. Onlarla tek başımıza savaşamayız. Kaa’dan yardım istemeliyiz.

Yılan Kaa’yı gelip yardım etmeye ikna ettiler. Hep birlikte harabelere gittiler. Maymunlar Mowgli’yi devasa bir kubbede saklıyordu. Önce harap yere Bagheera girdi. Maymunları ısırıp oraya buraya fırlatmaya başladı. Ama maymunların sayısı çok fazlaydı.

-Göle saklan. O kaçık hayvanların icabına bakacağım.

Baloo maymunları oraya buraya fırlatmaya başladı yeniden ama maymunların sayısı yine fazlaydı. Maymunlar karnına oturup onu dövmeye başladı. Kaa geldi ve tıslamaya başladı. Maymunlar korktu ve bir ağaca tırmandılar. Kaa Mowgli’yi sakladıkları kubbeyi kırdı ve onu serbest bıraktı:

-Ahh harika, bu ne leziz bir et böyle.

-Hayır Kaa, çocuktan hemen elini çek.

Kaa Mowgli’yi çözdü. Sonra dans etmeye başladı ve maymunlar bu dansla hipnotize oldu ve maymunları beraberinde götürdü.

-Artık bu orman bana göre değil galiba. Ormandan biran önce ayrılmalıyım.

Mowgli Bagheera ve Baloo’ya veda etti ve köye doğru yola çıktı. Köylüler önce Mowgli’den korktu:

-Bu çocuk ormandan gelmiş, düzenbaz olabilir.

 

-Bize büyü yapabilir.

-Masum bir çocuğa benziyor. Niye böyle varsayımlarda bulunuyorsunuz? Gel çocuğum, benim yanımda dur.

Kısa zamanda Mowgli köy yaşamını öğrendi. Dillerini de öğrendi. Ona yapacak bir iş verdiler. Hayvanları güdüyordu. Arkadaşları Bagheera ve Baloo onunla dağda buluşuyordu. Ama bir gün gri kurt kardeşi onunla görüşmeye geldi:

-Sürünü başı dertte. Sher Khan kurtları teker teker öldürmeye karar vermiş.

-Beni Sher Khan’a vermeye karar vermiştiniz. Şimdi sizi neden düşüneyim?

-Aynı türden değiliz ama annemiz bizi öz kardeş gibi yetiştirdi. Onun intikamını almalıyız.

-Ne..Yani..annem..

-Sher Khan’la dövüşürken öldü. Mağaraya seni sormaya gelmişti ama annem tek kelime etmedi.

-Yeterli, Sher Khan’ın canını bağışlamam.

Mowgli, hayvanlarını Sher Khan’ın saklandığı vadiye götürdü. Kendi bufalolardan birinin üstündeydi. Vadiye ulaşınca sürünün gerçek lideri Akela’da onlara katıldı.

-Sen hayvanların bir kısmını ters yöne götür. Bende buradan hızlı bir şekilde getireceğim. Sher Khan tuzağa düşecek.

Planladıkları gibi hayvanları Sher Khan’a doğru koşarken bıraktılar. Tüm vadi hayvanların ayak sesleriyle titremeye başladı. Sher Khan hayvanların ayak seslerini duydu ve kaçacak bir yer aradı ancak vadiye dağlar dik iniyordu ve kaçabileceği hiçbir yer yoktu. Büyükbaş hayvanlar büyük hışımla koşarak geldiler ve Sher Khan’ı ezip geçtiler. Boğa Sher Khan’ı çamurun içinde ezdi. Bufalolar üstüne bastı. Artık koşmalarına gerek kalmamıştı. Mücadele bitmişti. Köyün ve ormanın düşmanı olan Sher Khan böylece öldü. Akela gösterdiği liderlik için onurlandırıldı ve Mowgli ormandan ayrıldı. Bir zaman sonra Mowgli Messua’nın gerçek annesi olduğunu öğrendi. Ormandakilerde köylerde sonsuza kadar mutlu yaşadı.

Tepkileriniz Nedir?

like
12
dislike
11
love
9
funny
1
angry
1
sad
1
wow
1